O lásce, cti a kuráži

2012
  1. Yes, you can (Lucia Šoralová)
  2. Kejklíři (Lucia Šoralová)
  3. Nanebevzetí (Lucia Šoralová)
  4. Nachytaná v nedbalkách (Lucia Šoralová)
  5. Červená (Lucia Šoralová)
  6. Milovaná II (Lucia Šoralová)
  7. Vítejte poutníci do srdce Evropy (Lucia Šoralová)
  8. Nakonec přijde začátek II (Lucia Šoralová)

Michal Horáček se před čtyřmi lety obrátil od písňových textů k poezii. Za svůj žánr si zvolil formálně náročnou villonskou baladu a na jaře 2012 uveřejnil sbírku Český kalendář. Kromě balad s kalendářní tematikou se ovšem nechal inspirovat i jinými motivy. Lucia Šoralová zhudebnila a na svých koncertech (kde tradičně vystupuje se skupinou La Alma) zprvu zpívala jednu z těchto balad, Yes, You Can. Básníkovi se skladba zamlouvala, a tak došlo k navázání dlouhodobější spolupráce. Jejím výsledkem je album O lásce, cti a kuráži, kde se Lucia Šoralová představuje jako autor všech kompozic. Je ovšem také výhradním interpretem – se zajímavou výjimkou duetu Nachytaná v nedbalkách, kde je jejím pěveckým partnerem Petr Hapka.

Michal Horáček:,,Na Luciině tvorbě se mi zamlouvala především osobitost, s níž hledala, a myslím, že posléze našla, vlastní tvůrčí rukopis. Nepochybuji o tom, že je osobností, která českou šansonovou scénu obohacuje a právě tímto albem obohatí zvlášť výrazně. Její zhudebnění mých básní mě nejednou překvapilo, a to v tom nejlepším smyslu: baladám svou hudbou přidala další rozměr. Tedy přesně to, co jsem si přál.“

Lucia Šoralová: ,,Setkání s M. Horáčkem pro mě bylo velmi zásadní a určující. Jeho villonské balady, které dal na svém webu k dispozici všem hudebníkům, mě probudily ze spaní a po dlouhé době jsem znovu začala psát. Postupně vznikaly písně, které neměly jinou ambici, než potěšit mou duši a možná zaujmout Michala natolik, aby je použil do svého projektu Český kalendář. Ovšem jak to tak bývá, právě proto, že jsem neměla svázané ruce žádným termínem ani cílem, tak balady vznikaly „lehkou nohou“ a postupně jsem je zařazovala do repertoáru skupiny La Alma, se kterou už dva roky hrajeme. Jednoho dne mi přistála na mailu balada Yes, you can. Tak jsem ji otevřela a začetla se: „Mám malý nos a malý byt, i v podpatcích jsem trapně malá….“ Tak jsem ji zase zavřela…. Ovšem po pár týdnech vznikla píseň, která pro nás byla zásadní, a na základě které jsme se s Michalem Horáčkem domluvili na spolupráci na celém albu „O lásce, cti a kuráži“.

« ZPĚT
2018 © michalhoracek.cz