Tvůrci muzikálu Kudykam představili jeviště a písně

11.02.2009

Praha – Tvůrci muzikálu Kudykam autora Michala Horáčka dnes ve Státní opeře Praha představili pětadvacetkrát zmenšený model jeviště. Zazněly i dvě nové písně, které novinářům a prodejcům vstupenek zazpívali Ondřej Ruml a Ondřej Brzobohatý. Divadelní hra o 2009 verších, jejíž hudební část je dílem Petra Hapky, bude mít na jevišti Státní opery Praha premiéru 22. října.

Michal Horáček

Pětadvacetkrát zmenšený model chystané scény prezentovala její autorka mladá scénografka Michaela Hořejší, která je zároveň spoluautorkou námětu duchovně laděného příběhu Martina, který se vydá na cestu plnou překážek ze svého pokojíku v penzionu Svět.

„Přinejmenším podle českých měřítek považuji Kudykam za nový řád podívané. Myslím, že lidé se mohou těšit na divadlo v tom nejlepším smyslu slova,“ uvedla Hořejší, která je také autorkou kostýmů.

Hořejší, která se s Horáčkem poprvé sešla při natáčení klipového DVD Strážce plamenů v obrazech, sdělila, že tvorba libreta se odehrávala v součinnosti s možnostmi scénografie. Na scéně se podle ní objeví i vizuální a technická kouzla na tuzemských jevištích dosud neznámá. Například hvězdné nebe se snese k zemi, jeviště prostoupí květy, bitvy, ptačí hejna, fantaskní atmosféru umocní 3D animace.

„Takto myšlenkově hlubokému textu by nejvíce uškodil falešně realistický dokres. Naopak, musí nastat kontrast, který text v určité asociaci doplní, aby mohl vzniknout svět, který z textů Michala Horáčka známe,“ podotkla k příběhu, jehož druhá polovina se odvíjí v šestimetrové hlavě, která bude ležet na jevišti rozdělená do čtyř obydlených segmentů.

Mezi desítkami oslovených aktérů byli do konkurzu představení Kudykam pozváni například Vojtěch Dyk, Richard Krajčo, Csongor Kassai, Martha Issová nebo Jan Budař. Kromě stálého obsazení bude představení Kudykam uvádět jako hosty známé osobnosti, s hostováním již předběžně podle Horáčka souhlasili Jaromír Nohavica, Karel Gott, Daniel Landa, Dan Bárta či Matěj Ruppert.

Instrumentaci a scénickou hudbu dostal na starost Ondřej Brzobohatý. „Nejedná se ani o divadelní hru, ani o muzikál, spíše jde o dlouhý písňový text,“ sdělil Horáček. Inscenace v režii Dodo Gombára nabídne 20 písniček, většinu nových.

Počet představení je v první sezoně omezen na 50, předprodej vstupenek byl zahájen 1. listopadu. Ještě před premiérou bude v květnu představena knižní podoba projektu Kudykam, ve které Horáčkovy verše bude ilustrovat Boris Jirků.

„Chci, aby slova písní obstála i na papíře,“ uvedl Horáček, který napsal přes 300 písňových textů. Před říjnovou premiérou vyjde stejnojmenné písňové album.

Šestapadesátiletý Horáček se od počátku 80. let věnuje psaní textů k písním. Spolupracoval s Petrem Spáleným, Michalem Tučným, Hanou Zagorovou, Karlem Gottem, Jaromírem Nohavicou, Janou Kirschner a dalšími. Před koncem roku 2008 vydal své první samostatné album Ohrožený druh, které se několik týdnů drží na čele žebříčku nejprodávanějších tuzemských nahrávek.

ČTK, ceskenoviny.cz

« ZPĚT