Přípravy Kudykamu dokončeny: generálky startují

18.10.2009

Jevištní přípravy Horáčkova opusu magnum Kudykam právě vrcholí. Poté co byla letos v květnu vydána knižní podoba tohoto „písňového textu o 2009 verších“ a začátkem října i CD, k pomyslnému vrcholu zbývá už jen jediný krok – veřejností velmi očekávaná divadelní premiéra ve Státní opeře Praha, která se uskuteční 21. října. V pondělí 19. 10. startují veřejné generálky.

Lucie Bílá a Karel Gott

Hvězdy šansonu a popu na jedné lodi

Nestává se často, aby hudebně-dramatické dílo svedlo dohromady ikony české popové scény a zcela jiných hudebních i čistě dramatických žánrů. V roli tajemného rádce Kudykama, který je středního rodu, se v alternacích vystřídají například Jaromír Nohavica, Aneta Langerová, Karel Gott, Lucie Bílá, Dan Bárta, Jana Kirschner, Daniel Landa či Karel Dobrý. V dalších rolích pak rození šansoniéři a herci – Naďa Válová, František Segrado, Věra Nerušilová, držitelka ceny Thálie za rok 2008 v oboru činohra Petra Hřebíčková nebo Nina Divíšková.

Autoři Kudykamu textař Michal Horáček a skladatel Petr Hapka se však dušují, že v žádném případě nejde o muzikál. Sám Michal Horáček již před lety přiznal: „Já bych chtěl dokázat, že z té vysmívané, ošoupané, příšerné popmusic lze něco vzít a udělat z toho uměleckou výpověď, zpívanou literaturu.“ Pro projekt Kudykam vyprávějící příběh Martina, který se po dlouhém váhání rozhodne okusit život za dveřmi svého pokoje v pátém suterénu penzionu Svět a vydává se na cestu plný obav, zvědavosti a touhy v doprovodu rádce Kudykama, se tak vžilo označení lyrikál muzikanta a lídra skupiny Traband Jaroslava Svobody.

Ojedinělá scéna v opeře

Inscenace Kudykam v režii mladého, ale zkušeného a hudebně nadaného Dodo Gombára nabídne asi 20 písní, z toho většinu nových. Hudební část představení je dílem skladatele Petra Hapky, instrumentaci a scénickou hudbu dostal na starost Ondřej Brzobohatý.

Třebaže klíčovou roli hrají text a hudba, neméně významnou složkou je i sama divadelní scéna. Mnohavrstevný příběh, v němž nelze nevidět inspiraci Komenského Labyrintem světa a rájem srdce, orámuje výpravná podívá plná kouzel, počítá se s mnoha změnami obrazů, s využitím 3D animací a dalšími scénickými efekty. Mladá scénografka Michaela Hořejší se s Michalem Horáčkem poprvé sešla při natáčení klipového DVD Strážce plamene v obrazech, které produkoval. Pro projekt Kudykam užila v Česku dosud nevídané postupy světových scén, navrhla kostýmy a je i spoluautorkou námětu.

„Takto myšlenkově hlubokému textu by nejvíce uškodil falešně realistický dokres. Naopak, musí nastat kontrast, který text v určité asociaci doplní, aby mohl vzniknout svět, který z textů Michala Horáčka známe a který tak láká – svět plný představivosti a svobody, propojení vyzpytatelného s nevyzpytatelným, všedního s jedinečným,“ vysvětluje.

„Jeho kouzlo vidím v tom, že se každý divák může stát spolutvůrcem, najít si své vlastní významy a na základě své vlastní životní zkušenosti a osobnosti domýšlet souvislosti. Kudykam nenabízí řešení, nepoučuje, ale zve na cestu. Je to ta nejdráždivější cesta, po které se člověk může vydat,“ dodává Hořejší. Pro mladou scénografku bylo určitě největší výzvou zkombinovat moderní technologické postupy s poměrně nedostatečným zázemím historické budovy Státní opery. Na volbě místa však měl zásadní vliv genius loci, který je zde pro Horáčkův a Hapkův příběh naopak jako stvořený.

Série exkluzivních představení Kudykam je součástí oslav společného výročí Michala Horáčka a Petra Hapky. Ani tím to však neskončí. Vyvrcholením by měl být v únoru 2010 megakoncert v Sazka Areně za účasti hvězd, hostujících na všech společně vydaných albech.

Jan Vnouček, tyden.cz

« ZPĚT