Před 25 lety přinesl Horáček první texty skladateli Hapkovi

06.01.2009

Praha – Textař Michal Horáček a hudebník Petr Hapka slaví čtvrtstoletí vzájemné spolupráce. Před 25 lety nabídl někdejší redaktor týdeníku Mladý svět Horáček první texty Hapkovi ke zhudebnění. Zatím vzniklo pět jejich společných autorských alb, poslední Strážce plamene v roce 2006, obsahujících 52 písní, mezi nimi hity Štěstí je krásná věc, S cizí ženou v cizím pokoji, Rozeznávám či Levandulová. Oba autoři v současné době pracují na divadelní hře Kudykam, řekla ČTK Naďa Machková ze společnosti 2media.

 „Přesně 6. ledna 1984 zaklepal neznámý textař Horáček na Hapkovy dveře. Za tři týdny po jejich setkání vznikla první písnička,“ uvedla Machková.

Dodala, že vyvrcholením jejich spolupráce bude v únoru 2010 první společný koncert Hapky s Horáčkem v pražské O2 areně za účasti hvězd hostujících na všech jejich vydaných albech.

Úspěšná autorská dvojice začala v pondělí s nahráváním Horáčkovy veršované hry Kudykam. Divadelní hra o 1800 verších, jejíž hudební část je dílem Hapky, bude mít premiéru 22. října na jevišti Státní opery Praha.

„Při nahrávání bude interprety doprovázet pouze klavír, žádné jiné nástroje. Každý si píseň nazpívá tak, jak ji sám cítí, až potom vytvoříme instrumentaci,“ uvedl Horáček z pozice uměleckého producenta.

Mezi desítkami oslovených aktérů byli do konkurzu pozváni například Vojtěch Dyk, Richard Krajčo, Csongor Kassai, Martha Issová nebo Jan Budař. Kromě stálého obsazení bude představení Kudykam uvádět jako hosty známé osobnosti, s hostováním již předběžně podle Horáčka souhlasili Jaromír Nohavica, Karel Gott, Daniel Landa, Dan Bárta či Matěj Ruppert.

Instrumentaci a scénickou hudbu dostal na starost Ondřej Brzobohatý. „Nejedná se ani o divadelní hru ani o muzikál, spíše jde o dlouhý písňový text,“ sdělil Horáček. Inscenace v režii Dodo Gombára nabídne 20 písniček, z toho většinu nových.

Počet představení je v první sezoně omezen na 50, předprodej vstupenek byl zahájen 1. listopadu a už dnes je podle Machkové z poloviny vyprodán. Ještě před premiérou bude příští rok v květnu představena knižní podoba projektu Kudykam, ve které Horáčkovy verše bude ilustrovat Boris Jirků. „Chci, aby slova písní obstála i na papíře,“ uvedl Horáček, který napsal přes 300 písňových textů. Před říjnovou premiérou vyjde také stejnojmenné písňové album.

Šestapadesátiletý Horáček se od počátku 80. let věnuje psaní textů k písním. Spolupracoval s Petrem Spáleným, Michalem Tučným, Hanou Zagorovou, Karlem Gottem, Jaromírem Nohavicou, Janou Kirschner a dalšími. Jeho prvním zásadním krokem na hudební scénu bylo album Potměšilý host, které spolu s Petrem Hapkou napsal pro Hanu Hegerovou v roce 1987. Tři roky stál v čele Akademie populární hudby, která každoročně uděluje ceny v oblasti populární hudby – Anděly. Byl předsedou poroty televizní soutěže Česko hledá SuperStar. V letech 1990 až 2004 se Horáček věnoval podnikání, byl majitelem sázkové společnosti Fortuna. V roce 1989 krátce působil v politice. Před koncem roku 2008 vydal své první samostatné album Ohrožený druh, které se několik týdnů drží na čele žebříčku nejprodávanějších tuzemských nahrávek.

Čtyřiašedesátiletý hudební skladatel a zpěvák Petr Hapka je absolventem konzervatoře, obor viola a zpěv. Vedle spolupráce s Horáčkem je známý především jako autor filmové hudby. Vytvořil například hudbu k filmům Fany, Copak je to za vojáka, Tisícročná včela či Léto s kovbojem a televizním seriálům Náves, Náměstíčko, Bylo nás pět a My všichni školou povinní. Kromě Hany Hegerové přispěl řadou písní do repertoáru Václava Neckáře, Waldemara Matušky, Heleny Vondráčkové, Hany Zagorové a později i Lucie Bílé.

ČTK

« ZPĚT