Michal Horáček sází na neotřelé ženy

14.02.2008

Čistě ženské album připravuje textař Michal Horáček, který chce dát šanci nezvyklým hlasům na české hudební scéně.

Na desce, která se má jmenovat Ohrožený druh a jež vyjde patrně na podzim, se představí Natálie Kocábová, bratislavská herečka a šansoniérka Szidi Tóbias, Lenka Nová nebo brněnská zpěvačka a klavíristka Hanya.

Horáček už má pohromadě hlavní sestavu interpretek, i když leccos se ještě může změnit. ,,Každou z písní obvykle zpívalo šest až sedm zpěvaček,“ říká textař, který napsal album Potměšilý host pro Hanu Hegerovou a jenž proslul hlavně jako polovina dvojice Hapka – Horáček.

Ostatně Petr Hapka mu nyní zhudebnil text V úzkých. Zpívá jej Naďa Válová, již Michal Horáček považuje za objev chystaného alba.

Servírka i absolventka Berklee

Naďu Válovou slyšel jako předseda poroty ve druhé řadě soutěže Česko hledá SuperStar. Servírka Válová, která pak pracovala v baru v ostravské Stodolní ulici a jež má temný, olmerovský hlas, se ovšem do finále soutěže nedostala. ,,Ale byla jediná, jejíž zpěv mě mezi stovkou ostatních dojímal,“ říká Horáček.

Hanyu, která studovala proslulou muzikantskou školu Berklee College of Music v Bostonu, poznal Horáček tak, že mu její bratr dal na ulici cédéčko s Hanyinou hudbou.

,,Ona má velmi osobitý, tvůrčí styl, který se líbil i Petru Hapkovi,“ dodává Horáček. Plánuje, že v jednom z chystaných duetů by se k Hanye přidal buď Daniel Landa, nebo Richard Krajčo. Závěr alba obstará Věra Nerušilová, muzikálová a operetní herečka a zpěvačka.

Skladby na albu budou řazeny od mladších hlasů ke starším, aby jejich sled připomínal životaběh.

,,Některé písně vznikly tak, že jsem otextoval zahraniční věci, které se mi dávno líbily, jmenovitě Tanitu Tikaram a Paolo Conteho. Ostatní skladby vzešly z konkurzu zhudebňovatelů mých textů. Ve finále jsou tam věci od Hanyi, Ivana Hlase, Jardy Svobody, Milana Vyskočka a také Petra Hapky,“ vysvětluje Horáček.

Laboratoř pro H + H

Na desce Ohrožený druh začal pracovat už před pěti lety. ,,Na albu bude ještě hodně práce, ale stojí za to se mu věnovat,“ říká Horáček.

Deska Ohrožený druh by měla být nahraná na konci jara, pak budou následovat zvukové úpravy. ,,Vyjít by mohla tak koncem října,“ odhaduje Michal Horáček, který se tímto projektem nevzdává spolupráce s Petrem Hapkou.

Spíš naopak, deska může zafungovat jako laboratoř dvojice H + H. Ze sedmi nebo osmi hlasů si vyberou jeden nebo dva vokály pro svůj další společný projekt, který má následovat po velmi úspěšném titulu Strážce plamene.

Právě na téhle desce zpívala Szidi Tóbias nebo František Segrádo. Oba si Horáček prověřil v roce 2003 na albu Tak to chodí, jež připravil s muzikantem a písničkářem Jardou Svobodou.

Vladimír Vlasák, idnes.cz, 14.02.2008

« ZPĚT