Michal Horáček převzal dvojplatinovou desku za Ohrožený druh

05.05.2009

Michal Horáček a zvukový mistr Michal Pekárek v neděli 3. května převzali z rukou uměleckého ředitele SONY Music Entertainment Martina Červinky dvakrát platinovou desku za 30 000 prodaných kusů alba Ohrožený druh. Bleskový slavnostní akt se konal ve studiu LineArt, v krátké pauze během natáčení předposlední písně z CD Kudykam, nazvané výstižně „Ptákoviny“.

Ohrožený druh Poněkud specifickému, řečeno slovy Michala Horáčka, dada-textu dali výslednou podobu členové skupiny NightWork – Jakub Prachař, Vojtěch Dyk, Jan Maxián spolu s Ondřejem Rumlem. Vydání CD je ohlášeno na 21. září. „Vybrali jsme den svátku mého patrona, svatého archanděla Michaela. Snad nad tím albem bude držet ochrannou ruku,“ usmívá se Michal Horáček. Příznivci klasiků českého šansonu Michala Horáčka a Petra Hapky se tak ještě před říjnovou premiérou divadelního příběhu ve verších, Kudykam, dočkají vydatné ochutnávky z jejich mistrovského díla.

Jisté je, že na albu zazní víc než tucet písní, ovšem jména interpretů, která se nakonec objeví na přebalu, mají ještě poněkud nejasné kontury. Michal Horáček je přepečlivě vybírá, což ve výsledku často znamená několik nahrávek jedné písně v podání různých zpěváků či zpěvaček. Například titulní Kudykamovu píseň „Tante cose da veder“ zatím nazpívali Karel Gott, Karel Dobrý a Vojtěch Dyk, do studia se chystá i Jarek Nohavica. „Pomalu si začínám pohrávat s myšlenkou, že konkrétně tahle píseň by mohla vyjít na bonusovém disku ve všech verzích, které máme k dispozici. Každý ze zpěváků jí totiž podal po svém a všichni skvěle,“ naznačuje Michal Horáček.

Píseň „Ptákoviny“ však Michal Horáček bez váhání nabídl přímo mladíkům z kapely NightWork. Důvody byly jasné: „Málokdy jsem zažil tak intenzivní pocit radosti ze zpívání, jako v jejich případě. A Ptákoviny jsou na atmosféře čiré radosti postavené. Napsal jsem je v roce 1983, jako úlet od hluboce existenciálních textů, které jsem tehdy tvořil, a Hapka k nim teď dopsal hudbu. I když jde spíše o aranžérskou než skladatelskou hříčku, se kterou se Ondra Brzobohatý, hudební producent představení Kudykam, vyrovnal hutnými 11 stránkami partitury. Tahle skladba je technicky extrémně náročná, jde o specifický druh „muzikantského zpívání“ čtyř bláznivých kluků. Na dokonale technicky vystavěné podezdívce pak stojí nejuvolněnější píseň celého alba,“ vysvětluje Michal Horáček.

„Můj první pták se nastěhoval dávno, můj druhý pták se nastěhoval taky…“ Text „Ptákovin“ členy NightWorku pobavil, označili jej za „správně střelený“. „Já jsem na hitech Horáčka a Hapky vyrostl, vždycky se mi líbily a totéž bezezbytku platí i pro tuhle písničku,“ dodává Jakub Prachař.

SNy, certnakoze.cz

« ZPĚT