Michal Horáček – Ohrožený druh

18.11.2008

Patřím mezi velké příznivce textaře Michala Horáčka už dlouho a jeho tvorbu vnímám jako takové hudební vyklidnění v dnešní uspěchané době. Jeho texty mi dělají dobře na duši a tak jsem se velice těšil na jeho připravované album s názvem Ohrožený druh.

Ohrožený druh

Album Ohrožený druh je velice pestré především hlasově. Protože Michal Horáček oslovil hned celou řadu zpěvaček, kterým své texty svěřil. To je na jednu stranu zajímavé, ale na druhou stranu je někdy složité přijmout rozdílné hlasové projevy.

Takže jsem se přistihl, že některé skladby si pouštím častěji a jiné přeskakuji jen proto, že mi nesedl hlas té určité zpěvačky. Přesto však uznávám, že jde o zajímavě řešený koncept, na který si člověk při poslechu musí tak trochu zvyknout. Protože každá zpěvačka texty Michala Horáčka prezentuje po svém.

Pokud bych měl osobně vybrat pro mě nejsilnější skladby, je to bezesporu díky vokálu Natálie Kocábové hned první skladba „Tramtárie“ a vynikající „V úzkých“ kde je nepřehlédnutelným faktorem jedinečný Petr Hapka a také Naďa Válová, která si s textem i hudbou dobře rozuměla a vložila do skladby takovou zvláštní náladu. Úplně jsem ji viděl jak stojí sama doma u zrcadla a zapíná si blůzku pod plakátem hradu Trosky. Závěrečná skladba „Ohrožený druh“ v podání skvělé Věry Nerušilové spolu s Ruth Horáčkovou je silnou tečkou celého alba, která mi jaksi vynahradila očekávání na Hanu Hegerovou, která se na albu neobjevila. Ženské vokály doplňuje mužská trojka Matěj Ruppert, František Černý a Richard Krajčo. Zpěvačky alba Ohrožený druh jsou Natálie Kocábová, Hana Robinson, Lenka Nová, Naďa Válová, Szidi Tobias, Tereza Nekudová, Lenka Dusilová, Věra Nerušilová a Ruth Horáčková.

Celkově na mě album působí velice poklidně a příjemně. Hlasový projev Szidi Tobias mě trošku rušil, ale není to nic závažného kvůli čemu bych album hodnotil hůře. Je to věc osobního vkusu, věřím, že někomu jinému se zase například hlas této zpěvačky zamlouvat bude. Nejméně ze všeho mi na celém albu seděla skladba „Veselo k uzoufání“. Ale to je tím, že nemusím lidovou tvorbu a hudba Františka Černého a Karla Holase je hodně lidová. Takže ač příjemný text, prostě jsem s touhle skladbou bojoval při každém poslechu.

Tématicky je celé album o převážně osamělých a hledajících ženách. Je to takové album o ženském světě pod povrchem. Vnímáme ženu jako symbol krásy a přitažlivosti a Michal Horáček se rozhodl nahlédnout pod povrch. Dotknout se ženské duše či ženských myšlenek. Album Ohrožený druh je takové pozvání do světa žen ač, autorem je muž. Zajímalo by mě, jak k této věci došlo a jak to textaře Horáčka vlastně napadlo. A jak k tvorbě přistupoval. A v neposlední řadě bych určitě uvítal názor žen. Ale věřím, že i samotné zpěvačky jsou tím prvotním svědkem a soudcem této tvorby. A věřím, že kdyby se jim texty nezamlouvaly nejen jako zpěvačkám, ale především jako ženám, album by nemohlo vzniknout v tak vynikající podobě.

Celkově mi udělalo album Michala Horáčka radost a moc rád poslouchám vybrané skladby, které mě oslovují po všech stránkách. Pestrost alba zaručuje, že si každý najde tu svoji milou písničku a album o deseti skladbách potěší snad každého příznivce textů Michala Horáčka.

Album Ohrožený druh je také na pohled moc hezky zpracované a v přiložené knížečce najdete velmi zdařilé fotografie všech zpěvaček a také autora textaře Michala Horáčka. A komu je i tohle všechno stále málo, tvůrci přidali na placku i filmový materiál. Patnáctiminutový filmový dokument Jana Mudry „V dílně šanzonu“. Ve kterém nahlédnete do studia, kde album vznikalo. Uvidíte tak Natálii Kocábovou, Terezu Nekudovou a Věru Nerušilovou s Ruth Horáčkovou. A také přirozeně samotného Michala Horáčka.

Album Ohrožený druh je tím nejlepším vánočním dárkem pro maminky s hudební slabostí a vztahem k šanzonu či jednoduše k příjemné hudbě, která pohladí. Album Ohrožený druh můžeme vřele doporučit.

Jan Krumphanzl, biogallery.cz

« ZPĚT