Michal Horáček debutuje s kolekcí hořkosladkých šansonů

20.11.2008

Michal Horáček debutuje s kolekcí hořkosladkých šanzonů „ze života ženy“ Ohrožený druh na 1. místě prodejní hitparády.

OHROŽENÝ DRUH je jedinečný projekt textaře Michala Horáčka. Ten na svém stejnojmenném novinkovém CD vypráví pásmo ženských příběhů tak, jak jej píše sám život. To vše prostřednictvím sedmi talentovaných šanzoniérek, které díky nesmírně citlivému přednesu a autorovu vnímavému pohledu, dávají posluchačům nahlédnout nebvykle hluboko do tajů ženské duše.

Album Ohrožený druh se začalo rodit v roce 2003. Textař Michal Horáček si tehdy předsevzal vytvořit pásmo ženských příběhů; tak, jak je vytváří běh lidského života. Album proto otevírá píseň dívky, teprve přecházející práh světa dospělých, zatímco závěr přináší ohlédnutí zralé ženy, která má na co vzpomínat.

Některé texty Michal Horáček napsal na hudbu (Paola Conteho a Tanity Tikaram), většinu však předložil vybraným českým a slovenským skladatelům. Z mnoha skladeb (například píseň „Veselo k uzoufání“ zhudebnilo pět různých tvůrců) posléze zvolil ty, které podle něj poetiku a poslání jeho příběhů rozvíjely nejpřesvědčivěji. Na konečné podobě alba se pak sešla pestrá společnost: Petr Hapka, Jarda Traband Svoboda, Milan Vyskočko, Hana Robinson, Ivan Hlas a Čechomor.

KŘEST CD OHROŽENÝ DRUH proběhl 18. 11. 2008 v intimní atmosféře PIANO BARU LUNA DI NOTTE. Během večera zazněly za doprovodu klavíru, houslí a saxofonu 4 skladby z alba v podání Nadi Válové, Hany Robinson, Terezy Nekudové a Věry Nerušilové. Zúčasnily se jej však i další dámy, které se na albu podílely: Natálie Kocábová, která nazpívala úvodní skladbu Tramtárie a Lenka Nová, kterou můžete společně s Naďou Válovou slyšet v 1. singlu z alba – Jak ten chlap se na mě dívá.

Kmotrem CD se stal Horáčkův vyučující na Katedře obecné antropologie Mgr. Yasar Abu Ghosh, který všechny přítomné okouzlil originálním a zábavným zamyšlením se nad významem aktu křtu.

CD OHROŽENÝ DRUH SE VZÁPĚTÍ PO SVÉM VYDÁNÍ STALO NEJPRODÁVANĚJSÍM ALBEM NA TRHU S HUDEBNÍMI NOSIČI.

Zuzana Škvrnová, nice magazín

« ZPĚT