Kudykam z prken, která znamenají svět?

13.11.2009

Kudykam

Nové album dua Hapka-Horáček představuje kolekci písní z lyrikálu Kudykam, ale nástupcem tři roky staré desky Strážce plamene tak docela není.

Do výběru se dostalo třináct skladeb včetně jednoho bonusu, vesměs novinek, mezi nimiž nechybí ani časem prověřená „klasika“. Ve scénické podobě Kudykamu však zazní ještě šest dalších písní, což je u alba, jež sleduje více libreto než hitové ambice, trochu hendikep (na CD zbyla zhruba čtvrthodina volná).

Michal Horáček je výsostný textař, který umí pracovat s neotřelými metaforami, a důležité jsou i silné melodie Petra Hapky. Hudba zde však nepůsobí tak výrazně jako u starších nahrávek H+H, protože divadelní představení „jenom“ dotváří. Tomu odpovídají efektivní aranžmá Ondřeje Brzobohatého, který nahrál i veškeré klavírní party.

Repertoár, postavený hlavně na baladách a šansonech, mohou (ale nemusejí) umocňovat jeho interpreti. Ukázkový je v tomto ohledu duet Přišlo mi to vhod, píseň s milostnou zápletkou, která ve zpěvníku H+H nepatří mezi nejsilnější, ale Jana Lota a Richard Krajčo ji svým výkonem vytáhnou do nadprůměru.

Zajímavé srovnání nabízejí evergreeny Rozeznávám a V penziónu Svět: zatímco v prvním přezpívá komornější František Segrado originál Richarda Müllera s grácií, v „majstrštyku“ Michaela Kocába působí Jan Maxián ploše až bezradně. Silných míst se tu najde více, ale pokud písně z Kudykama mají Achillovu patu, jsou to výrazově slabší zpěváci. Jeden z představitelů hlavní role Vojtěch Dyk je charizmatický, ale v bonusové Tante co se da veder ho Karel Gott jako „žolík“ představení hlasově deklasuje rozdílem třídy.

Optimální formát pro Kudykam bude až DVD. Starší alba H+H si ovšem vystačila i bez obrazu.

Petr Hapka & Michal Horáček: Kudykam
Vydavatel: Sony Music, 2009
Hodnocení: 60 %

Pavel Víšek, e15.cz

« ZPĚT