KUDYKAM poprvé ve Státní opeře!

17.01.2009

V neděli 21. prosince 2008 se v hlavním sále historické budovy Státní opery Praha poprvé setkal tvůrčí tým divadelní hry Kudykam (Horáček – Hapka), s dětmi z Dětského domova Ledce, kteří budou jejich prvními diváky a korektory…

Michal Horáček a Petr Hapka

V neděli 21. prosince v 11:30 se v hlavním sále historické budovy Státní opery Praha poprvé setkal celý tvůrčí tým, který nyní připravuje divadelní hru KUDYKAM. Spolu s ředitelem Státní opery nabídli dětem z Dětského domova Ledce zvláštní partnerství: děti se seznámili s krásnými prostorami naší první operní scény (pan ředitel Jaroslav Vocelka jim odpověděl navšechny otázky), ale především se jako první setkali s herci, zpěváky a tanečníky, kteří si na konkursech angažmá ve hře vybojovali. Jen tyto děti budou moci během roku sledovat přípravu Kudykama, zúčastnit se i generální zkoušky a – jako praví partneři – říkat tvůrcům, co se jim líbí a co ne.

Kromě herců (Csongor Kassai, Nina Divíšková a mnozí další) se svým hostům představil i libretista Michal Horáček, skladatel Petr Hapka, aranžér Ondřej Brzobohatý, režisér Dodo Gombár, choreograf Pavel Strouhal, scénografka Michaela Hořejší, obchodní producent Oldřich Lichtenberg.
Petr Hapka zahrál na klavír a František Segrado zazpíval písně Rozeznávám a Strážce plamene za klavírního doprovodu Ondřeje Brzobohatého. Ten si pro malé posluchače připravil i hudební soutěž, kdy hrál známé filmové melodie a děti hádaly, ve kterém filmu se daná píseň objevila.
Mezi hosty byla i Tereza Diepoldová, česká reprezentantka na paraolympiádě v plavání v Pekingu, která jako dítě přišla při havárii autobusu o jednu nohu. Michal Horáček ji kdysi přispěl na sofistikovanou protézu. V neděli se s ní však setká osobně poprvé.
Dětský domov Ledce obdržel od týmu Kudykam šek na 20 000 Kč, děti pak dárky od firmy Teekanne a cédéčka od Sony BMG: aktuálně nejprodávanější album nazvané Ohrožený druh, s podpisem autora Michala Horáčka.

Co je KUDYKAM?

KUDYKAM je divadelní hra ve verších, které se dílem zpívají a dílem mluví: s trochou nadsázky „divadlo jedna báseň“. Děj je duchovní cestou hrdiny (Martin), jehož na počátku potkáváme v jeho pokojíku „Penziónu Svět“. Má se spokojit se svým „jistým“, anebo se vyklonit do nejistoty a do víru příležitostí i hrozeb, který správně tuší za dveřmi svého pokoje? Má následovat strýce, který se na takovou cestu kdysi údajně vydal a prý dospěl z pátého suterénu až kamsi nezměrně vysoko, možná až do přízemí? A má-li se k tomu odhodlat, bude vědět kudy kam?
Jakmile si Martin tu otázku položí, ocitne se tváří v tvář svému zhmotněnému přání v podobě Kudykama – ten se mu nabídne jako průvodce. Slíbí, že Martinovi bude podávat návrhy dalšího postupu, volbu konkrétních kroků nicméně ponechá na něm. Martin přitaká, a tak se stává žákem vskutku bizarního Mistra. Na cestě ho čeká mnoho překážek, největší boj ale musí svést sám se sebou.
Hudební část představení je dílem skladatele Petra Hapky (64) přičemž instrumentaci a scénickou hudby dostal na starost Ondřej Brzobohatý (25). Celkem zazní devatenáct písní. Část z nich – už úvodní V Penziónu Svět – vychází z předchozí spolupráce Michala Horáčka a Petra Hapky, většina je však nová. Mezi novými šansony jsou klíčové tři: Hladiny, Tante cose da veder‘ (oba Kudykam) a Havrani na sněhu (Martin).
Pod režijním vedením Dodo Gombára (34) v choreografii Pavla Strouhala (35) a v umělecké produkci Michala Horáčka (56) dojde k nastudování rolí herci/zpěváky/tanečníky, vybranými prostřednictvím náročných castingů. (V titulní roli alternují Vojtěch Dyk a Csongor Kassai). Kromě stálého obsazení bude KUDYKAM osobitý i tím, že jako hosty uvede i známé osobnosti: Jarka Nohavicu, Karla Gotta, Dana Landu, Lucii Bílou, Janu Kirschner, Dana Bártu, Matěje Rupperta a mnoho dalších; ti se svým průběžným hostováním vesměs už souhlasili.
KUDYKAM vzniká v produkci společnosti Kudykam, s.r.o., založené Michalem Horáčkem (umělecká stránka) a JUDr. Oldřichem Lichtenbergem (organizační záležitosti) a v koprodukci se Státní operou Praha. Záštitu nad dílem přijal ministr kultury ČR. Premiéra se odehraje ve čtvrtek 22. října 2009. Během léta proběhnou zkoušky, a to už ve scénografii Michaely Hořejší (29), která je rovněž autorkou kostýmní výpravy (nadto i spoluautorkou námětu).
Ještě dříve, v prvních květnových dnech, představí Nakladatelství Lidové noviny knižní podobu libreta; verše Michala Horáčka výtvarně doprovází Boris Jirků.
Průběh příprav obsáhle dokumentuje tým vedený režisérem Janem Mudrou; Česká televize vyjádřila zájem jeho svérázný dokument uvést na obrazovku, a to v září a říjnu 2009.

Předprodej vstupenek byl zahájen 1. listopadu, k dnešnímu dni evidujeme více než 20 000 rezervací (z celkového počtu asi 50 000). Zájemci si mohou vstupenky zajišťovat na pokladně Státní opery Praha, nebo v síti Bohemia Ticket. Následně také na pokladnách Divadla Broadway a Divadla Hybernia, respektive v sítích Ticketportal, TicketPro, Ticket Art a Sazka.
Podrobné informace jsou dostupné na internetové adrese www.kudykam.net

Co společně upekla dvojice Hapka – Horáček, uvidíme na podzim letošního roku… nechme se překvapit a nenechme si to ujít… vstupenky mizí závratnou rychlostí!

klarisa.cz

« ZPĚT