Horáček s Hapkou pokřtili zpěvník svých hitů. Kudy a kam půjdou dál?

12.03.2010 Michal Horáček a Petr Hapka

Zpěvník svých nejznámějších písniček včera pokřtili hudebník Petr Hapka a textař Michal Horáček. V publikaci nechybí hity jako Levandulová, V penziónu Svět, Štěstí je krásná věc nebo S cizí ženou v cizím pokoji.

Petr Hapka a Michal Horáček včera pokřtili Zpěvník v pražské restauraci U Balbínů. Kmotrou publikace, ve které jsou hity Levandulová, V penziónu Svět, Štěstí je krásná věc nebo S cizí ženou v cizím pokoji, se stala zpěvačka Lucie Bílá.

„Je to výběr z přibližně 55 písniček, které jsme spolu s Petrem Hapkou za dobu spolupráce napsali,“ řekl o novince Horáček.

Dodal, že ho potěšilo, že podobné zpěvníky s notovými záznamy skladeb, které si lidé mohou sami zahrát na kytaru nebo na klavíru, vůbec vychází. „Jedině tím totiž písničky žijí,“ uvedl.

Autorský tandem už dokončil další skladbu pro divadelní hru Kudykam, uváděnou od října ve Státní opeře Praha. „Bude to duet, který zazpívá postava Věštkyně a sbor,“ prozradil Horáček, který v současnosti píše texty k villonským baladám.

Chystaná deska by se měla jmenovat Český kalendář, každá písnička bude věnovaná jednomu měsíci.

„Nechal jsem se okouzlit žánrem villonských balad, což je velmi náročná forma, která není ani moc písňová,“ vysvětlil. Zádrhel podle Horáčka představuje jeho kolega. „Petr (Hapka) udělal pět villonských balad, ale další, které mám připravené, odmítá napsat. Jestli já ustoupím, nebo on něco složí, je zatím otevřená otázka,“ dodal.

Oba jsou spokojeni s úspěchem Kudykamu, divadelní hry o 2009 verších, pro níž chystají další skladby. Projekt je duchovně laděným příběhem Martina, jenž se vydá na cestu plnou překážek ze svého pokojíku v penzionu Svět. Představení vychází z nových i starší skladeb vzešlých z dosavadní spolupráce Hapky s Horáčkem.

Sedmapadesátiletý Horáček se od počátku 80. let věnuje psaní textů k písním. Spolupracoval s Petrem Spáleným, Michalem Tučným, Hanou Zagorovou, Karlem Gottem, Jaromírem Nohavicou, Janou Kirschner a dalšími. Jeho prvním zásadním vstupem na hudební scénu bylo album Potměšilý host, které spolu s Petrem Hapkou napsal pro Hanu Hegerovou v roce 1987.

Tři roky stál v čele Akademie populární hudby, která každoročně uděluje ceny v oblasti populární hudby – Anděly. V letech 1990 až 2004 se Horáček věnoval podnikání, byl majitelem sázkové společnosti Fortuna. V roce 1989 krátce působil v politice.

Pětašedesátiletý hudební skladatel a zpěvák Petr Hapka je absolventem konzervatoře, obor viola a zpěv. Vedle spolupráce s Horáčkem je známý především jako autor filmové hudby. Vytvořil například hudbu k filmům Fany, Copak je to za vojáka, Tisícročná včela či Léto s kovbojem a televizním seriálům Náves, Náměstíčko, Bylo nás pět a My všichni školou povinní.

Kromě skladeb pro Hanu Hegerovovou přispěl řadou písní do repertoáru Václava Neckáře, Waldemara Matušky, Heleny Vondráčkové, Hany Zagorové a později i Lucie Bílé.

Foto: Fragment, text: ČTK

« ZPĚT