Horáček představil svůj Kudykam

21.10.2009

Téměř čtyřhodinové představení ve verších zvané Kudykam s hudbou Petra Hapky premiérově představil ve středu večer na jevišti Státní opery Praha autor Michal Horáček. V představení se divákům předvedl i Karel Gott nebo Lucie Bílá.

V úvodu diváky v pomyslném Penzionu Svět přivítal autor Kudykamu, spisovatel a textař Michal Horáček, který následně usedl do lóže vedle svého dlouholetého spolupracovníka skladatele Petra Hapky, který je autorem hudby ke všem písním v představení, aby společně sledovali své dílo.

V sále nastalo ticho, které přerušily až první tóny úvodní písně nazvané „V penzionu svět“ v podání Marka Holého v jedné z titulních rolí Martina. Toho světem provází Kudykam v podání Vojtěcha Dyka, který za svůj výkon sklidil během představení hned několikrát bouřlivý potlesk diváků.

„Myslím, že výkon Vojtěcha Dyka několikanásobně zastínil už tak velmi kvalitní výkony jeho kolegů,“ sdělila agentuře Mediafax jedna z divaček Renata Holešovská. Sám Vojtěch Dyk byl s premiérou celkově spokojen, i když výhrady se našly: „Nepodařilo se mi asi milion věcí,“ řekl Mediafaxu Dyk a dodal, že na Kudykam se připravoval celé prázdniny a jeho partnerem při zkouškách byl Dodo Gombár, režisér představení. Na premiéru přišli Dyka podpořit rodiče.

V Kudykamu se pro diváky našla i řada velmi vtipných momentů, například když na jeviště přišla skupina „gumáků“, znázorňujících české politiky v čele s maskou zpodobňující prezidenta republiky Václava Klause v dámských šatech. Smáli se ale i většině frází v cizích jazycích, které Horáček šikovně zasadil do celé básně, která má celkově symbolicky 2009 veršů.

Představení mělo i několik speciálních hostů, na jevišti tak diváci viděli například zpěvačku Lucii Bílou, která zazpívala populární hit dvojice Hapka – Horáček v pozměněném znění: „S cizím chlapem v cizím pokoji“ nebo zpěváka Karla Gotta, který zazpíval novou, titulní píseň Kudykamu Tante cose da veder. Na závěr představení tuto píseň na přání Michala Horáčka Karel Gott zazpíval znovu, společně s dalšími třemi představiteli Kudykama Vojtěchem Dykem, Csongorem Kassaim a Karlem Dobrým. Poté Michal Horáček ještě poděkoval svým spolupracovníkům, zejména Ondřeji Brzobohatému, který je autorem hudebních aranží a scénografce a kostýmní výtvarnici Michaele Hořejší.

Celkově však představení mezi diváky vzbudilo velmi rozporuplné reakce, ačkoli ovace vestoje nebraly konce, našla se i veliká skupina lidí, která představení kritizovala. „Práci Michala Horáčka mám neskutečně rád, ale v této hře jsem jaksi nedokázal uchopit základní myšlenku,“ řekl Mediafaxu divák Jaroslav Borovička. Našly se i hlasy, které volaly, že se toto představení nehodí na prkna Státní opery.

Mezi hosty se objevila řada známých osobností, například zpěvačka Hana Hegerová, Bára Basiková s manželem, textařka Gábina Osvaldová s manželem Ondřejem Soukupem a synem Františkem, herec Bolek Polívka s manželkou, předseda ODS Mirek Topolánek s přítelkyní Lucií Talmanovou, fotograf Jakub Ludvík, režisérka Miriam Landa, syn skladatele Karla Svobody Petr Svoboda s manželkou Luciou, producent Ondřej Lichtenberg, scenárista Zdeněk Svěrák, režisér Jan Hřebejk, moderátorky Lucie Výborná, Martina Kociánová a Štěpánka Duchková.

V titulních rolích se představili Vojtěch Dyk, Marek Holý, Petra Hřebíčková, Věra Nerušilová, Václav Svoboda, Gustav Řezníček, František Segrado, Alžběta Stanková, Veronika Veselá, Kateřina Šildová, Denny Ratajský, Oldřich Smysl, Petr Novotný, Jan Bursa a Jaroslav Synek.

Inscenace Hapky a Horáčka je výjimečná tím, že se v roli Kudykama někdy objeví i hvězdní hosté jako jsou například Jaromír Nohavica, Lucie Bílá, Karel Gott, Dan Bárta, Jana Kirschner či Daniel Landa.

K. Vlasáková, K. Skrčená, Mediafax

« ZPĚT