Hapka a Horáček převzali Platinovou desku

11.11.2009

Praha – Hudebník Petr Hapka a textař Michal Horáček dnes pokřtili nahrávku ke svému projektu Kudykam a zároveň převzali Platinovou desku za prodej zhruba 17.000 nosičů s písněmi ze stejnojmenné divadelní hry uváděné od 21. října ve Státní opeře Praha. Kmotrem alba se stal valašský bard František Selgado, který bez alternace absolvoval všech dosavadních 43 představení ve Státní opeře. Nahrávku, která je šestou řadovou deskou vytvořenou za pětadvacetiletou spolupráci Hapky s Horáčkem, pokřtil slivovicí.

„Lístky za 1150 korun na přestavení nejsou v dnešní době krize, která se projevuje i na divadelní scéně, levné, ale hrajeme pořád a budeme hrát i příští rok,“ uvedl Horáček.

Na křtu byl také Karel Gott, který na albu zpívá skladbu Tante cose da veder‘, se kterou sklidil velký úspěch i při svém hostování na premiérovém představení.

„Kvůli pracovní zaneprázdněnosti to bylo mé zatím první a poslední hostování v Kudykamu, ale rád bych se ještě někdy vrátil. I když jsem stokrát říkal, že divadlo a muzikál ne, byl to krásný výlet, podobnou píseň jsem ještě nezpíval a užil jsem si to,“ řekl ČTK Gott.

Představení Kudykam čerpá také z dosavadní spolupráce Hapky s Horáčkem. Na albu se objevují tři starší skladby, ovšem zpívané jinými interprety a v odlišných verzích než původní nahrávky. Známá píseň V penziónu Svět, jež vyšla před jedenadvaceti lety, zní v podání Jana Maxiána z kapely Nightwork. Smích z vedlejšího pokoje zpívá herec Jan Sklenář a skladbu Rozeznávám, kterou posluchači znají s hlasem Richarda Müllera, přednesl František Segrado.

Na desce se představují méně známí zpěváci, které zkušení kolegové svým způsobem jen doplňují. Vojtěchu Dykovi, Karlu Dobrému či Janu Sklenářovi sekundují Lucia Šoralová, Richard Krajčo i Karel Gott. Aranžérem alba je Ondřej Brzobohatý, který například ke Karlu Gottovi přidal orchestr se smyčci. Hlas Vojtěcha Dyka byl v téže písní více obnažen a přihrává mu jen doprovodný klavír. Nakonec se obě verze finálové skladby dostaly na album, Gottova jako bonus. Na albu se dále svými hlasy podíleli finalista televizní soutěže X-Factor Ondřej Ruml, Jana Lota nebo vůdčí hlas kapely Laura a její tygři Lenka Nová.

Kromě stálého obsazení bude Kudykam ve Státní opeře uvádět jako hosty známé osobnosti, s hostováním již podle Horáčka souhlasili Jaromír Nohavica, Daniel Landa, Dan Bárta či Matěj Ruppert. Inscenace v režii Doda Gombára nabízí 20 písniček, většinu nových. Počet představení je v první sezoně omezen na 50, ještě před premiérou byla představena knižní podoba projektu Kudykam, ve které Horáčkovy verše ilustruje Boris Jirků.

Premiéru divadelní hry o 2009 verších 21. října provázel velký aplaus a ovace vestoje. Projekt, který je duchovně laděným příběhem Martina, jenž se vydá na cestu plnou překážek ze svého pokojíku v penzionu Svět, však divadelní kritika na rozdíl od většiny diváků přijala s rozpaky.

ČTK

« ZPĚT