Anděly si odnesli Kryštof, Horáček, Bárta, i Dusilová

21.03.2009

Hudební ceny Anděl za rok 2008, které byly předány v sobotu večer v Praze, patřily k nejvyváženějším v historii. O důležité kategorie se podělili Michal Horáček (deska roku), Kryštof (skladba a skupina roku), Dan Bárta (zpěvák roku) i Lenka Dusilová (zpěvačka roku). Objevem loňské sezóny jsou Toxique.

Strašně moc děkujeme andělské komisi, děkujeme lidem, firmě RGM a hlavně rodičům. Rodiče nás strašně podporujou a vždycky nám daj‘ dobře najíst. Takže díky,“ řekla zpěvačka Toxique Klára Vytisková, když přebírala Anděla v kategorii Objev roku.

Deska Ohrožený druh Michala Horáčka, která vznikla ve spolupráci s mnoha zpěvačkami a muzikanty, se stala albem roku. „Každý tvůrce je rád, když jeho tvorbu někdo ocení. To album není zdaleka jen moje. Podílelo se na něm mnoho lidí. Pro mě je strašně důležitým člověkem mistr zvuku Michal Pekárek. Já bych tu cenu postoupil jemu,“ řekl na pódiu Horáček.

Zpěvačkou roku 2008 se stala Lenka Dusilová, která připomněla, že cena patří taky Eternal Seekers, alternativnímu nadžánrovému tělesu, se kterým loni vydala zajímavou desku.

Bárta nepřišel, řešil vážky

Zpěvákem roku je opět Dan Bárta. Cenu za něj přijal Oto Klempíř ze skupiny JAR, který uvedl, že „Dan Bárta je v zahraničí na vážkologickém kongresu„. Bárta nakonec pozdravil veřejnost alespoň z videonahrávky, v níž poděkoval muzikantům ze svých kapel Illustratosphere a JAR a všem jiným, se kterými hrál, i fanouškům, kteří chodí na koncerty.

Videoklipem roku se stal podle očekávání ironický Folkloreček bratří Ebenů. „Chtěl bych poděkovat Honzovi Bártkovi, bez něj by ten klip nebyl. Honza sice vypadá jako dítě, ale režíruje jako zkušený starý chlap,“ uvedl mimo jiné Marek Eben. „Původně tam mělo být mnohem víc naolejovaných tanečnic, nakonec je tam Bartoška se Schmitzerem,“ podotkl režisér klipu.

Skladbou roku byl vyhlášen Atentát od Kryštofa a kapela se radovala ještě jednou, když byla oceněna jako skupina roku. Poděkovala fanouškům, akademikům a spolupracovníkům.

Zahraničním albem roku je Viva La Vida od Coldplay a veterán české rockové kytary Radim Hladík si odnesl plně zaslouženou cenu za nejlepší DVD: Blue Effect: Live and Life. Jako vždy skromný kytarista se zdržel proslovů. Za celoživotní přínos hudbě vstoupila do síně slávy skupina Katapult.

Během večera živě vystoupili Marek Ztracený, IMT Smile, Miro Žbirka, Dara Rollins, Jana Kratochvílová, Toxique, Ewa Farna, Tomáš Klus, Aneta Langerová, Richard Krajčo, Gipsy.cz nebo Tereza Kerndlová. Jako zahraniční host byla představena německá teenagerská skupina Aloha From Hell.

Stanislav Dvořák, Novinky.cz

« ZPĚT