Michal Horáček - Ta, která pomáhá lidem důstojně odejít

← Aktuality

Ta, která pomáhá lidem důstojně odejít

17. 09. 2017

Ke vhazování úvodního buly se přes lední plochu litoměřického stadionu vydala nějaká žena. Proč právě ona? říkal jsem si. „Monika Marková,“ představil ji hlas z amplionů. A tu se rozezněl potlesk a sílil a proměnil se v ovaci. Jak se posléze ukázalo, nezadal si s tím, který vítal domácí gól.

 

Teprve po utkání jsem se dozvěděl, koho Litoměřičtí tak uctili: ženu, kterou dobře znají. V rodném městě totiž spoluzaložila a vede Hospic sv. Štěpána a od roku 2014 i hospic domácí. Sama prožila nelehké umírání své maminky, ale i mnoha jiných. Osm z deseti Čechů si přeje strávit své poslední dny doma, Mgr. Marková se rozhodla jim to umožnit a na té cestě je doprovodit.

 

Zestárneme, budeme umírat, zemřeme. Přejeme si, aby se to stalo důstojně. S dobrými léky proti bolestem a mezi svými nejbližšími. Lidé jako Monika Marková to těžké, bolestné, ale důležité zadání chtějí plnit a plní. Vědí o tom hodně.

 

I já chci o našich seniorech a o jejich úzkostech, potížích a přáních vědět co nejvíc. Proto jsem paní Markovou požádal, aby se stala jedním z mých poradců. A máloco mě za poslední léta potěšilo i dojalo tak jako její přijetí.

 

Jasně že máme na víc. I v posledním dni své životní pouti.

 

Děkuji, milá Moniko, že jste mě o tom přesvědčila.

 

Michal Horáček