Michal Horáček - Svůj plat věnuji seniorům

← Aktuality

Svůj plat věnuji seniorům

15. 08. 2017

Kandidát na prezidenta republiky Michal Horáček představil ambiciózní projekt: webové stránky 100dni.cz, předkládající veřejnosti sliby, které hodlá splnit během prvních sto dnů ve funkci.

 

„Moje kampaň je postavená na tom, že jezdím za lidmi tam, kde žijí. V těchto dnech jsem překonal hranici pěti set navštívených míst. A všude slyším tentýž požadavek: ne abstraktní řeči o slušnosti, smířlivosti a podobně, ale program konkrétních činů. Proto dnes představuji svou agendu pro prvních sto dní v úřadě. Jsou v ní výhradně konkrétní kroky. A současně veřejný slib, že je podniknu,“ prohlásil Horáček.

 

Horáčkův nový web obsahuje nejen vlastní kandidátovy sliby, ale také umožňuje lidem, aby se do jejich tvorby zapojili. „Působím ve veřejném prostoru třicet let, názory ostatních mě vždycky zajímaly, a tím spíš mě zajímají a inspirují dnes. Proto je jednou z funkcí mého webu možnost o každém slibu hlasovat. Zároveň mohou lidé dodávat i vlastní návrhy, které rád posoudím a případně je do agendy na prvních sto dní zařadím,“ uvedl Horáček.

 

Mezi sliby kandidáta na prezidenta například patří, že se vzdá svého platu. Celý jej věnuje zvláštnímu fondu, nazvaného Senioři v nouzi. „K přispívání do tohoto fondu vyzvu i veřejnost. Nespočet lidí po celoživotní práci je v důchodovém věku na hranici příjmové chudoby, což považuji za nepřijatelné,“ konstatoval Horáček.

 

Obává se také o osud lithia, jehož velká ložiska jsou na českém Cínovci. „Naše země má neblahou zkušenost s nemoudrým využitím zisků z takových komodit jako je uran nebo uhlí. S lithiem musíme naložit moudřeji. Rád bych proto uspořádal jednání na úrovni vládních špiček, lidí z akademické séry, z oblasti průmyslu a v neposlední řadě i z dotčených obcí, abychom problematiku těžby této cenné suroviny mohli vyřešit pro Česko co možná nejlépe. Příklad si můžeme vzít třeba z Norska, kde právě takovou výzvu zvládli bravurně,“ řekl Horáček.

 

Mezi ostatními sliby figuruje například omluva Ferdinandu Peroutkovi a jeho pozůstalým a zároveň uhrazení veškerých soudních výloh, které se známým sporem rodina měla. Další se týkají nové podoby Pražského hradu, který by se měl stát otevřeným, tvůrčím a přátelským místem pro všechny jeho návštěvníky. Horáček by do něj vrátil například soutěž dětí ve vážné hudbě Concerto Bohemia, pro příznivce modernějších žánrů by uspořádal soutěž ve slam poetry v Míčovně a také by svolal velkou konferenci předních českých a zahraničních architektů o podobě Hradu a soudobé architektury.