Michal Horáček - Sen jednoho ze spravedlivých

← Aktuality

Sen jednoho ze spravedlivých

15. 09. 2017

Stará židovská legenda tvrdí, že přežití lidského světa závisí na šestatřiceti spravedlivých. Jejich zásadní roli nikdo nezná, dokonce ani oni sami o ní nevědí. Jen ji den co den naplňují.

 

Za poslední rok jsem navštívil na 400 míst po celé České republice. Co jsem zjistil? To, že má-li osud naší země záviset na spravedlivých lidech, máme je. A nejen pár desítek. Stovky, tisíce… kolik asi? Každopádně jsem si jistý, že jedním z nich je FERDINAND RADITSCH.

 

Kdysi pracoval na Ministerstvu vnitra v oboru prevence kriminality. Odešel odtamtud. „Nechtěl jsem se věnovat teorii, ale něčemu, co pomůže prakticky,“ řekl mi.

 

Založil občanské sdružení Květná zahrada jako „dům na půl cesty“ pro mladé lidi opouštějící dětské domovy. Smutná skutečnost je taková, že 56 % z nich se dostane do konfliktu se zákonem. „Ne, pohodlí tu naši klienti nenajdou,“ říká zakladatel. „To ať si hledají jinde, tady je nemá nic držet. U nás se mohou naučit lecjaké dovednosti a hlavně najít vztah k práci. A to pak v životě uplatnit.“

 

V Květné zahradě se klienti starají o spoustu zvířat: ovce, slepice, kozy, králíky. A také švýcarské krávy, s mlékem skvělým pro výrobu sýra. Loni těch sýrů prodala Květná zahrada za milion, letos bude ještě úspěšnější. A přidá i výrobu marmelád a povidel. Farma je částečně financovaná Ministerstvem práce a sociálních věcí, ale financování je nastaveno tak mizerně, že zisky z vlastní činnosti potřebuje. A tak dotuje službu, kterou státu poskytuje.

 

Jako u všech velkých projektů i na začátku Květné zahrady byl sen jednoho člověka. A pak urputná práce na jeho uskutečnění. Nikdy to není snadné, ale možné to je.

 

Ferdinand Raditsch a dnes i mnoho lidí kolem něj mě znovu utvrdili v tom, že máme na víc. O hodně víc, než si většinou sami připouštíme.

 

Michal Horáček