Michal Horáček - Jak se z montéra stala hvězda

← Aktuality

Jak se z montéra stala hvězda

08. 09. 2017

Třicet let jsem psal verše a Petr Hapka je zhudebňoval.

Když už Petr skládat nemohl, musel jsem začít hledat nové talentované spolupracovníky.

 

Ale kde a jak? Řekl jsem si: Není snad talent všude? Pomůže mi internet.

A tak jsem texty svých balad začal dávat na web s výzvou, ať se je pokusí zhudebnit každý, koho inspirují.

 

Mezi prvními mi pár svých skladeb poslal člověk, který se v úvodu mailu představil: HYNEK KOLONIČNÝ, montér ve výrobě z Českého Těšína.

Čekal jsem skladatele, ne montéra. A tak se mi do poslechu dvakrát nechtělo. Pak jsem si to samozřejmě pustil… a hrozně se zastyděl. To byla tak osobitá, srdečná muzika! Nakonec to dopadlo tak, že Hynkovy věci zpívají na albu Český kalendář Bára Basiková, Aneta Langerová nebo Zdeněk Svěrák. Má svých skladeb na tom albu nejvíc ze všech mých nově nalezených kolegů.

 

Máme v sobě tolik předsudků… Kde je psáno, že montér ve výrobě nemůže být zároveň i citlivým uměleckým tvůrcem? Nebo čímkoli jinak zajímavým?

Naše země neoplývá přírodními zdroji jako je zlato nebo ropa, postrádáme dokonce i moře. Abychom se prosadili, musíme využít ten přírodní zdroj, který máme: vlastní schopnosti.

 

K tomu je potřeba dvou věcí: jednak nabídnout tvořivým lidem šanci, jednak je pobídnout k tomu, aby ve své schopnosti uvěřili. Pokud se to stane, Česko zbohatne. Duchovně i materiálně. Bude to Česko, které si přeju – pro sebe, pro své děti a pro nás všechny dohromady.

 

Jasně, že máme na víc, protože každý je někdo. Uvěřme v to. Pak vyhrajeme.

Michal Horáček