Michal Horáček - Příběhy neznámých bojovníků: Leoš Fučík

← Aktuality

Příběhy neznámých bojovníků: Leoš Fučík

11. 10. 2017

Je mezi námi mnoho lidí, kterým na rozdíl od nás štěstí nepřálo – potýkají se s rozličnými handicapy.

 

Potřebují asistenci, péči. Tu jim poskytuje na 350 000 pečujícících. Vesměs se museli vzdát vlastních zájmů a profesních kariér, protože svou službu poskytují 24 hodin den co den. Pro mě je každý z nich hrdina. Lépe řečeno hrdinka, vždyť devět z deseti českých pečujících jsou ženy. Tím spíš mrzí, že zůstávají neviditelní i neslyšení. V ústavu by péče o člověka postiženého ve 4. stupni stála víc než 50 000, ale je-li ta péče poskytována doma, uvolní stát jen 13 200 korun. A když do Sněmovny konečně doputuje návrh na zvýšení těch prostředků na 19 200, příslušný výbor to ani neprojedná a odsune celou věc na poslance zvolené pro další období.

 

Ale navzdory všemu se pečující nevzdávají. Mnozí přemýšlejí, jak situaci
handicapovaných zlepšit. A nejen přemýšlejí, ale i konají. Třeba pan Leoš Fučík vymyslel vůz, který vozíčkářům umožní podívat se po vlasti a možná i po světě, seznámit se s jinými, pobývat ve společnosti, prostě žít lépe. A svou myšlenku, navzdory nesčetným překážkám, uskutečnil.

 

Dotahovat věci do konce, to je v našich krajích podivuhodná schopnost. Všímejme si těch, kteří to zvládají. A nechávejme se inspirovat.