Michal Horáček - Horáček: odpusťme penále z dlužných daní

← Aktuality

Horáček: odpusťme penále z dlužných daní

14. 09. 2017

Kandidát na prezidenta Michal Horáček na čtvrteční tiskové konferenci představil svůj záměr na snížení zadlužení českých občanů. Uskutečnění tohoto záměru by podle něj mělo být symbolickým krokem státu ke stému výročí vzniku Československa. Pokud by se stal prezidentem, s pomocí ministrů financí a práce a sociálních věcí by chtěl vyhlásit jednorázovou amnestii na penále k dlužným daním a pojistnému. „Mluvil jsem o tom i s lídry politických stran, a ti nápad uvítali,“ uvedl Horáček.

 

Jeho záměr se týká pokut a penále k dluhům, které mají fyzické osoby vůči státu. „Spousta těchto pohledávek je stejně nedobytných a tyto dlouhá léta se táhnoucí dluhy brání návratu lidí do běžné ekonomiky, takže ani nemohou platit daně a stát tak nepochybně přichází o spoustu peněz,“ uvedl Michal Horáček.

 

Samotnou dlužnou daň či pojištění by však občané uhradit museli. Plošné odpuštění i těchto dluhů by Horáček považoval za morální hazard. „Projel jsem přes 500 míst naší země a potkal nespočet lidí, kteří mají pocit, že stát je spíš drábem. Já bych chtěl, aby stát projevil dobrou vůli vůči těm, kteří jsou rozhodnutí svůj dluh uhradit. V konkrétním termínu by tedy mohli uhradit svůj dluh bez pokuty. A kdy jindy by měl stát dobrou vůli projevovat než právě při výročí založení republiky“ dodal Horáček.

 

Technicky není potřeba přijímat nové zákony. Ministr financí ze zákona může rozhodnout o plošném odpuštění penále i daně samotné a podobný mechanismus může použít i ministerstvo práce a sociálních věcí. Horáček už se svým řešením seznámil zástupce stran, mezi nimiž získává návrh podporu. „Tato vyjádření mi dávají naději, že se podaří tento návrh uskutečnit,“ uvedl Horáček.

 

V rámci tiskové konference také vyzval ostatní prezidentské kandidáty k debatám ještě před parlamentními volbami, protože to je právě ideální doba k prezentaci politických postojů. „Vyzývám tedy ty kandidáty, kteří již shromáždili dostatečný počet podpisů od občanů: Neváhejte. Předložte své programy. Řekněte, za čím stojíte a proti čemu se vymezujete. Představte se občanům jako politici,“ řekl na závěr tiskové konference Horáček.