Michal Horáček - Horáček v Děčíně: Sociální služby si zaslouží více peněz

← Aktuality

Horáček v Děčíně: Sociální služby si zaslouží více peněz

23. 02. 2017

Cesta prezidentského kandidáta Michala Horáčka do Děčína byla hlavně ve znamení setkávání se s lidmi a po delší době došlo i na jeho písňovou tvorbu. Po dvou besedách s občany následoval recitál v Městském divadle v Děčíně, kde četné publikum mělo možnost vyslechnout známé písně Petra Hapky a Michala Horáčka. „Dříve nebo později bude sociální služby potřebovat každý z nás, a přitom platy v této sféře jsou kriticky podhodnocené,“ řekl Horáček v domově pro seniory

Den začal prohlídkou místního Centra sociálních služeb, které kromě domova pro seniory poskytuje také pečovatelské služby. „Téma sociálních služeb je potřeba razantně otevřít a projednávat ho napříč veřejností i politickým spektrem. Dříve nebo později bude takové služby potřebovat každý z nás, a přitom platy v této sféře jsou kriticky podhodnocené,“ řekl Horáček poté, co se seznámil s klienty i pracovníky centra.

Zájem Michala Horáčka o problematiku sociálních služeb ilustruje i jeho poradenský tým, kde je sociální oblast zastoupena hned třemi lidmi. Jednak jde o Moniku Markovou, která se řadu let zabývá oblastí paliativní péče a vede hospic v Litoměřicích. Dále se jedná o Alenu Jančíkovou, ředitelku České asociace paraplegiků, a nakonec Ondřeje Císaře ze Sociologického ústavu akademie věd, který se zabývá chudobou a sociálním vyloučením.

Návrat mezi nejbohatší

„Míra vyspělosti společnosti se pozná mimo jiné podle toho, jak se umíme postarat o ty nejslabší z nás. Na řadě míst v zemi vidím, že se o ně umíme postarat skvěle. Ale bohužel se neumíme moc postarat o ty, kteří tu péči reálně dělají. To se musí změnit,“ uvedl Horáček.

Od pěti hodin následovala beseda s občany na zámku Děčín. Jedna z neobvyklých otázek se týkla toho, zda Horáček před ohlášením své kandidatury zvažoval i nějaké jiné kandidáty, které by případně podpořil. „Byl to jeden z důvodů, proč jsem ohlášení kandidatury tak odkládal. Měl jsem tři kandidáty, které bych všemi svými silami podpořil. Jmenovitě šlo o Elišku Wagnerovou, Jiřího Přibáně a Šimona Pánka. Všechny tři jsem oslovil s tím, že pokud budou kandidovat, budou mít mou podporu. Nicméně všichni mi řekli, že kandidovat nehodlají. Teprve poté, co jsem měl jejich vyjádření, jsem se rozhodl kandidovat sám,“ řekl Horáček.

Občany zajímala řada témat, například názor na migraci či na to, jaké první kroky by udělal, kdyby se stal českým prezidentem. „Jako úplně první věc bych zrušil bezpečnostní rámy na Hradě. Ty bezpečí nijak nezvyšují. Naopak ho snižují, protože vytvářejí zástupy lidí, které jsou ideálním cílem pro každého teroristického šílence,“ řekl Horáček.

Odmítněme kvóty

Na téma migrace uvedl, že zejména zásadně odmítá kvóty. Na druhou stranu však podpořil přijímání lidí z nám kulturně blízkých oblastí, kteří mají vysokou kvalifikaci a mohou znamenat přínos pro naši zemi. „Nedávno jsem se potkal s lékařkou původem z Ukrajiny, která léčí lidi v nemocnici v Sušici, kde by jinak měli problém sehnat lékaře. Takové lidi tady potřebujeme a ty bych skutečně vítal. Nicméně nehodlám tady stavět mešity ani vítat každého, kdo přijde, jak se občas můžete dočíst na internetu,“ řekl Horáček.

Po besedě následoval recitál v místním divadle, které bylo tradičně plné. V podání několika umělců zazněly známé písně Petra Hapky a Michala Horáčka i novější písňová tvorba. Michal Horáček se jako obvykle ujal role moderátora a celým večerem provázel.