Michal Horáček - Horáček v Brně: Odvaha chtít něco změnit je možná nejdůležitější věc v životě

← Aktuality

Horáček v Brně: Odvaha chtít něco změnit je možná nejdůležitější věc v životě

05. 05. 2017

Michal Horáček v posledním dubnovém týdnu už po několikáté navštívil Brno a jeho okolí. Během třídenní cesty zvládl Tišnovsko a pak dva dny v moravské metropoli. „V Tišnově jsem se potkal s paní Emílií Vallovou, která je specialistkou na léčbu pohybového ústrojí novorozeňat a dětí pomocí tzv. Vojtovy metody. Je neuvěřitelné, s jakou energií a láskou už dokázala pomoci tisícům dětí. Jestli by si někdo zasloužil státní vyznamenání, je to právě ona,“ řekl Michal Horáček, který během své cesty navštívil také alternativní školu, řadu místních úspěšných firem a proběhlo také několik besed s občany.

„V Tišnově jsem zatím nikdy nebyl, a přitom je to nádherná lokalita. Je to tu krásně zasazené mezi kopci, a tak není moc šance, aby se tohle místo rozšiřovalo do všech stran různými průmyslovými areály. Místo toho je tady nádherně zachovalé a perfektně udržované město,“ řekl v Tišnově Horáček, který zde měl celodenní program.
První štací byl známý hostinec u Vlachů, který je proslavený speciálním vepřovým kolenem, které se peče šest hodin se zvláštní směsí bylin, jejíž složení je tajemstvím šéfkuchaře. Na tomto místě se také Horáček setkal s řadou místních úspěšných podnikatelů, přičemž od každého slyšel příběh vzniku jejich firmy. „Nejvíc si vážím lidí, kteří svůj podnik vystavěli doslova z ničeho. Někde na zelené louce nebo v lepším případě v garáži s něčím začali a ono se to uchytilo a dnes dodávají do celého světa a vytvářejí pracovní místa pro své spoluobčany. V takových firmách je skutečná budoucnost této země,“ řekl Horáček.

Morava žije hudbou

Další cesta se týkala nepříliš veselé historie, a sice dějin hrdelního práva. V Tišnově a okolí jsou na několika místech zrekonstruovány historické šibenice a další nástroje hrdelního a útrpného práva. Celá naučná stezka má sedm zastavení, která připomínají sedmero smrtelných hříchů. Z časových důvodů nebylo možné stezku projít celou, nicméně podařilo se projít alespoň několik zastavení a seznámit se s autory projektu.
Dále Michal Horáček navštívil Základní uměleckou školu, kterých na Moravě značné množství díky velké umělecké tradici tohoto regionu. „Na Moravě je obrovské množství lidí, kteří mají hudební talent a hudba je baví. Viděl jsem to v Hodoníně na zkoušce symfonického sboru a vidím to i zde. Je dobře, že tato tradice dál pokračuje a že se talentované děti mají kde učit,“ řekl Horáček.

Adeptka na vyznamenání

I další návštěva se týkala dětí. Tentokrát ovšem ne těch, které mají to štěstí, že mají hudební talent, ale těch, které naopak mají smůlu a nějaký vážný zdravotní problém. Fyzioterapeutka Emílie Vallová už desítky let pomáhá dětem, které mají problémy s pohybovým ústrojím, k čemuž používá tzv. Vojtovu metodu. „Je neuvěřitelné, s jakou energií a láskou už dokázala tato žena pomoci tisícům dětí. Jestli by si někdo zasloužil státní vyznamenání, je to právě ona,“ řekl Michal Horáček
Následoval přejezd do městyse Lomnice, kde byla krátká beseda s několika desítkami místních. Další beseda pak byla večer přímo v Tišnově, na niž opět dorazily desítky lidí, kteří si chtěli poslechnout názory kandidáta na prezidenta a slyšet jeho odpovědi na svoje otázky.
Další den přišel přesun do nedalekého Brna. Nejvýraznějším bodem celodenního programu byla návštěva alternativní školy v rámci centra pro těhotné a rodinu s názvem Májka. Alternativní škola je známá individuálním přístupem k potřebám dětí, intuitivní výukou a zážitkovou pedagogikou.

Každý člověk je jedinečný

„Alternativní školy jsou podle mého budoucnost českého vzdělávání. Každý člověk je jedinečný, zvláštní. Je potřeba svou osobnost uplatnit. Nerozpakovat se. Jestli máte dobrý nápad, tak o něm někomu řekněte nebo ještě lépe: sami ho zrealizujte. Je důležité něčím přispět tomuto světu. A právě v alternativních školách vidím, že se takový přístup vyučuje,“ uvedl Michal Horáček, který byl nadšený z prostředí školy, debaty se žáky i pedagogy a z celého popisu fungování instituce. „Odvaha je jedna z nejdůležitějších věcí v životě. Chtít něco změnit. Vám tady ve škole patří svět. Vy ho můžete změnit a vylepšit,“ dodal Horáček.

Budoucnost patří českým firmám

Poslední den Horáčkovy cesty po Brněnsku byl hlavně ve znamení sociální tematiky. Spolu s lidmi z Centra pomoci Brno v rámci Spolku křesťanské pomoci Bučovice se zajímal o problematiku místních bezdomovců. Zároveň se vypravil na každodenní akci rozdávání jídla těmto lidem, přičemž jídlo pro ten den nejen sám vydával, ale hlavně sám zaplatil. „Opakovaně říkám, že úroveň společnosti se pozná podle toho, jak se dokáže chovat k těm nejslabším a nejzranitelnějším. Je tu hodně lidských osudů a je důležité se s nimi osobně seznámit,“ řekl Horáček.
Z Centra pomoci vedla další cesta do místní firmy Rex, jež vyrábí kompletní mobiliář pro město, dům i zahradu. Firma s historií od roku 1991 dovede vyrobit prakticky cokoli z litiny. Do jejich sortimentu patří lavičky, odpadkové koše, ozdobné kašny, mříže, zábradlí, stojany na kola a nespočet dalších produktů.
Ve firmě proběhla i beseda se zaměstnanci, na níž mimo jiné padl dotaz, jak se Michal Horáček staví k tomu, že všechny velké české podniky už jsou v zahraničních rukách, že vlastně žádné firmy Čechům nepatří. „To s vámi naprosto nesouhlasím. Firma, ve které pracujete, je kompletně česká. Zaměstnává Čechy a Čech ji vlastní. A jste úspěšní po celém světě. Znám stovky dalších podobných firem. A v těch je budoucnost. Ano, po revoluci se privatizace mnohde nepovedla, hodně se toho rozkradlo a skutečně jsme často přišli o rodinné stříbro, ale tuhle fázi jsme už dávno překonali. A právě ve firmách, jako je tato, je budoucnost České republiky,“ reagoval Horáček.

Hůlka do Vladislavského sálu nepatří

Poslední brněnskou akcí byla velká beseda s občany v klubu Šelepka, který zájemci o besedu zcela naplnili. Kromě Michala Horáčka dorazil i jeden z jeho poradců pro oblast sportu, světoznámý cyklista Leopold König, který také Michala Horáčka uvedl na pódium. Více než hodinová beseda se týkala řady témat, na která má prezident vliv. Mimo jiné například udílení státních vyznamenání.
„Tato ocenění by měli dostávat lidé, kteří si je zaslouží. Takže ne Dan Hůlka. Pro mě jsou to například páter Josef Suchár, který udělal opravdový zázrak nad Čechami, když přišel do téměř zaniklé obce Neratov a přivedl ji zpět k životu, mimo jiné tím, že se mu podařilo opravit prakticky zbořený kostel Nanebevzetí Panny Marie. Dále je to fyzioterapeutka Emílie Vallová, která za svůj život už pomohla tisícům dětí překonat pohybové problémy, přičemž řadu z nich zachránila před doživotním setrváním na lůžku či invalidním vozíku. Tak takovým lidem bych dával vyznamenání já. Takoví patří do Vladislavského sálu,“ řekl Michal Horáček.